Szukaj:Słowo(a): OBRACZKI DLA GOŁEBI OZDOBNYCH
Bardzo gorąco zachęcam Was do kupna gipsowych figurek, ktore odpowiednio udekorowane bedą świetnym dodatkiem do upominku dla Waszych gości. Do takiej figurki można dopiąć karteczkę z tekstem podziękowań lub wielką ozdobną kokardkę ... na figurkach można pamiątkowo napisać datę wesela
Figurki są różne:
łabędzie, gołębie, para młodych, obrączki, ptaszki na gałązce, aniołki ....
http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=350629591
Oczywiście zapraszam też na pozostałe aukcje
http://aukcja.onet.pl/sho...php?uid=1448368
Całkowity dochód uzyskany poprzez aukcje jest przeznaczony na leczenie i rehabilitację naszej córeczki. Monika jest podopieczną Fundacji Zdążyć z Pomocą - jej numer to 1162

ZAPRASZAMY NA AUKCJE - ozdabiając własne wesele możecie pomóc i jej )))
Właściciela tego ptaka będzie bardzo trudno znależć. Sądząc z obrączki jest to jakiś gołąb ozdobny. npis na obrączce oznacza, ze jest to obrączka polska(PL), rozmiar 7mm., rocznik 2005, napis HGR oznacza, że obrączka nie jest związkowa, lecz tzw. rynkowa, jakich tysiące można nabyć na kazdym większym targowisku z gołębiami.Prawdopodobnie więc ptaka zaobrączkował jakiś hodowca niezrzeszony i odnalezienie go graniczy z cudem.
Witam. Marcinerek, ze znalezieniem właściciela Twojego gołębia może być problem. Sądząc z podanych przez Ciebie symboli z obrączki jest to gołąb ozdobny. H7 oznacza rozmiar 7mm i kraj pochodzenia, w tym wypadku Węgry (Hungary). 07 to rocznik, świadczy o tym również kolor obraczki, w Federacji Europejskiej kolor zielony jest przypisany do rocznika 2007, pozostałe cyfry to numer kolejny obrączki. Jeśli zależy Ci na znalezieniu właściciela, to jedyną szansę widzę w podaniu na forum " Gołębnika" informacji, że szukasz właściciela ptaka o takiej numeracji obrączki. Może akurat ktoś się zgłosi, jeśli osoba ta korzysta z internetu.
Witam. Najprawdopodobniej jest to gołąb ozdobny, zaobrączkowany obrączką nie związkową, lecz tak zwaną "rynkową", o czym świadczy napis HGR ( hodowla gołębi rasowych). 08 oznacza rocznik 2008. Odnalezienie właściciela będzie praktycznie niemożliwe, chyba, żeby to był jakiś wartościowy ptak i sam właściciel będzie go intensywnie poszukiwał.
darek72[b]
Wiesz co w nowym spisie nie ma takiego okęgu ale znalazłam zprzed lat spis jest to a raczej był to okreg Morąg olsztynskie niestety namiarów nie mam bo wtedy spisywałam tylko okregi było to jakies 15 lat temu:)Byc może ten okręg już nie istnieje lub połaczył sie z innym.Najwyżej podam Ci namiary na Gościa z okregu iława to sie go zapytasz.
MARIAN PALEC
TEL 089 649 23 09

[b]grimes
to napewno gołab ozdobny bo obraczka jest znacznikiem pozdrawiam
Witam . Oferuję do sprzedaży obrączki dla gołębi pocztowych krajowe kol. fiolet i zagraniczne LT, SK, CZ, UA, RUS, HUNG, oraz na goł. ozdobne w różnych kolorach rozm. 6-12mm. Cena za sztukę 70gr. + koszt przesyłki. Oferuję również znaczniki w różnych kolorach rozm. 7-10mm w cenie 10gr. sztuka oraz 12-18mm w cenie 20gr. obrączki i znaczniki solidnie wykonane z materiałów najwyższej jakości, polecam. Obrączki nie posiadają kart własności. Kontakt tel. 660803277 mail kgrzelinski@wp.pl
Loczek

Rasa gołębia typowo ozdobnego. Gołębie chętnie trzymane z powodu pięknych lokowanych piór. Gołąb średnio wysoki, mocno stojący na nogach.Grupa VII- strukturalne. Głowa średniej wielkości, lekko zaokrąglona osobniki białe z koroną, częściowo białe bez korony, w innych kolorach z koroną. Oczy kolorowe nie zależnie od kolorów. Dziób dość długi, szyja dość długa lekko wypukła. Skrzydła dość długie proporcjonalne do ogona, na skrzydłach zwarte loki. Nogi średnio długie, białe osobniki z koroną i lekkimi łapciami. Upierzenie na tarczach skrzydeł powinno tworzyć zwarty lok. Przy ptakach kolorowych loki są wydłużone. Występują w kilku kolorach czarne, białe, niebieskie, czerwone i żółto - siwe. Nr. obrączki 9.


zdjęcie mojego autorstwa
WITAM
Drodzy moi hodowcy ja przy Was jestem jak mrówka przy słoniu czytajac wasze posty zadziwiacie mnie. Ja od niedawna jestem to znaczy przegladam sie wam na tym forum hoduje gołebie ozdobne( mewki polski . zamojskie .pocztowe, zakonniczki niemieckie ) bazanty i zwykłe kury nie dorównuję wam ale tez nie mam takich warunków .
szukam od dawna tez jakiejs literatury na temat obraczek WIEM CO POWIECIE zapisz sie do zwiazku ale ja jestem hobbystą nie moge narazie należeć z różnych powodów kupiłbym sobie nawet zwykłe znaczniki ale jaki numer
np dla gołebi czy bazantów kur kaczek czy ktos może wie czy jest coś na temat obrączkowania ptaków bo to co czytam do niczego mnie nie przybliżyło prosze o jakąś radę pozdrawiam tadeusz
Rozmiar obraczki zalezny jest od golebia i jego danej grupy do ktorej nalezy. Okreslenie "Ozdobne" badz "Biale" to potoczna nazwa u hodowcow golebi pocztowych. Tak naprawde mowi sie lotne, wysokolotne, ozdobne, brodawczaki wedle nazewnictwa ich grup. Obraczki zaklada sie dla golebi wartosciowych takich ktore w przyszlosci bedziemy chcieli wystawic na wystwe i tylko i wylacznie do tego one sluza (jeszcze do lepszego zapamietania roku urodzenia golebia).
Witam iż zaczynam z pocztowymi,mam 2 młode i 2 ozdobne które zostaly mi z poprzedniej hodowli..przyleciał do mnie pocztowy z obrączko 08 i tipsem...wszystko by było ok gdyby nie wyprowadzał mi młodych...ten pocztowy siedzi na duachu i na nim nocuje dach sąsiada :P..Cały czas wyprowadza tam moje młode ...co prawda siedzą one w gołębniku poźniej...Co mam z nim zrobić..
Witam,
wczoraj przyleciał do mnie gołąb z obrączką o numerze PL HGR 08 RA 3205. Mógłby mi ktos pomóc? Co oznacza HGR? To jest chyba gołąb ozdobny.
toliban gołab ma załozona obraczke gołebia ozdobnego tzw.znacznik.nie da się odnaleść własciciela chyba,że popytasz hodowców w okolicy komu zginął gołab.
Pochodzenie:
Rasa rosyjska, wyhodowana w miastach leżących nad Środkową Wołgą na początku XX wieku. W tworzeniu tej rasy brały udział gołębie rżewskie wstęgowe, kazańskie pulsujące i barwne gołębie Północnego Kaukazu z grupy postawnych kiwających głową (kaczunów-ros.). Zaliczany jest do grupy lotno–ozdobnych gołębi postawnych pulsujących (trisunów-ros.).

Wrażenie ogólne:
Gołąb średniej wielkości ( im mniejszy tym lepszy ), z szeroką, uniesioną i wypukłą piersią, zwisłymi skrzydłami, podniesionym i szerokim ogonem, na końcu którego przechodzi w poprzek biała wstęga, na niskich i opierzonych nogach, sroczym rysunku i paradnej postawie.

Wzorzec: cechy rasowości.
Głowa:Średniej wielkości, zaokrąglona, gładka.
Oczy:Średniej wielkości, jasna tęczówka z lekko różowym odcieniem, źrenica mała.
Brew:Delikatna, wąska, jasna.
Dziób:Cielisto - różowy, u nasady pogrubiony, średniej długości. Woskówki małe, dobrze przylegające, biało przypudrowane.
Szyja:Szeroka u nasady, płynnie zwężająca się ku głowie, lekko odchylona do tyłu, pulsująca w stanie wzburzenia gołębia.
Pierś:Szeroka, wypukła, zaokrąglona, lekko uniesiona.
Plecy:Szerokie w ramionach, bardzo krótkie (im krótsze tym lepsze).
Skrzydła:Skrócone, końcami nisko opuszczone – prawie dotykają podłoża, o szerokich i sprężystych lotkach.
Ogon:Skrócony, 14-18 sterówek, szeroki, wysoko uniesiony, płaski, bez luk pomiędzy sterówkami.
Nogi:Krótkie, średnio opierzone ( małe łapcie 3-6 cm ); pazurki jasne.
Upierzenie:Obfite, średniej długości, miękkie, dość dobrze przylegające do ciała.

Rodzaje kolorów:
Czerwony, żółty (rzadziej).

Kolor i rysunek:
Kolor intensywny i nasycony. Na szyi metaliczny połysk.
Rysunek sroczy – kolorowe są: głowa, szyja, pierś, plecy, niewielkie wypustki na górnej części pokryw skrzydeł, nadogonnik i ogon. Białe są policzki, podbródek (1-2 cm), małe strzałki koło oczu, brzuch, skrzydła, opierzenie nóg. W poprzek ogona ( około 5 – 10 mm od jego końca) przebiega biała wstęga szerokości 10 – 20 mm. U samców najczęściej jest szersza niż u samic.

Duże błędy:
Wąska, długa figura; wąska lub rozdwojona pierś; ciemne lub żółte oczy; rozlana źrenica; różowa brew; ciemny, cienki, długi dziób; długie plecy; nisko noszony, długi, daszkowaty i wąski ogon; nieopierzone, wysokie nogi; brak pulsowania; niewłaściwa barwa i rysunek upierzenia; białe pióra pod ogonem .

Uwagi do oceny:
Kształt figury – postawa - pulsowanie szyi – ogon - opierzenie nóg - kolor i rysunek - oczy i ich kolor - ogólny wygląd.

Obrączka numer 10

WZORZEC Z: www.golebnik.pl
To wszystko jest bardziej skomplikowane niż myślicie. A te wszytkie problemy wynikają z faktu, że tego typu twory jak KCP mają nieuregulowany status prawny i tak naprawdę nikt w kraju nie wie co z nimi zrobić. Te sprawy musimy definitywnie rozwiązać podczas spotkania klubowego 10 września 2006 roku w Warszawie.
Są dwie drogi:
1. Założyć stowarzyszenie, które będzie posiadało osobowość prawną. Tylko takie stowarzyszenia mogą obenie wstępować w struktury Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Przy okazji trzeba wybrać co najmniej trzyosobowy zarząd, komisję rewizyjną i sąd koleżeński. Nie mówiąc już o prowadzeniu pełnej księgowości. Pytam się kto z klubowiczów będzie chciał się bawić w funkcje i papiery? Nie zamierzam sam wszystkiego ciągnąć, bo nie dam po prostu rady. Działalność takiego klubu jak KCP powinna być maksymalnie prosta.
2. KCP może wstąpić jako oddział do zarejestrowanego już stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną. Wtedy każdy klubowicz "odpaliłby" pod 10 złotych z wpłaconej składki na rzecz matczynego stowarzyszenia. Miałby pełne prawo do obrączek i innych przywilejów dostępnych członkom tego stowarzyszenia.
Ale możliwość tworzenia oddziałów pojawiła się dopiero kilka miesięcy temu. Należało najpierw dokonać odpowiednich zmian w statutach. Na razie jako Klub jesteśmy jedynie czymś w rodzaju obserwatorów przy Warszawskim Związku. Sam nie mogłem podjąć decyzji o wstąpieniu do jakiegoś istniejącego stowarzyszenia na zasadach oddziału. Czekam, co będziecie mieli do powiedzenia 10 września. I do jakich struktur się "przykleić"? Osobiście będę optował za tym drugim rozwiązaniem. No chyba, że znajdą się chętni do pracy w zarządzie, sądzie, komisji...
Na razie tym najbardziej potrzebującym mogę odstąpić obrączki ze swojej puli. Zamówienia: sroszkowski@czubatkapolska.pl
Pozdrawiam
Stanisław Roszkowski
No to drodzy opisuje.
W dniu dzisiejszym rozpoczeła się Krajowa Wystawa Drobiu Ozdobnego i Gołębi w Poznaniu. Kolo godziny 14 planowane było jej oficjalne otwarcie. Stawiłem się na miejscu 15 minut po godzinie 14. Ale jak się okazało to musiałem obejść całe targi, bo hala, w której odbywała się ta impreza znajduje się stylu całego kompleksu budynków wystawowych. Po dotarciu na miejsce pocałowałem klamkę, ponieważ okazało się, że dzisiaj jest otwarcie i wystawa tylko dla zaproszonych gości oraz hodowców prezentujących swoje pociechy. Wiec zacząłem kombinować jak by się tam dostać. W tym momencie chciałbym podziękować Panom strażnikom i Panu kierownikowi wystawy za przychylność. Ponieważ, jako iż nie byłem osobom ani zaproszoną ani wystawcą dzięki ich życzliwości, mogłem obejrzeć całom wystawę (trochę mi pomogła w tym Woliera, ponieważ podczas rozmowy z tymi Panami powiedziałem prawdę, że jestem tu po to, aby zrobić zdjęcia do czasopisma). Nie zdążyłem się dobrze rozejrzeć po hali, przy rzędzie z loczkami, pstrykam zdjęcie, odwracam się a w moim kierunku idzie znajoma osoba śmiejąc się promiennie. Bardzo się zdziwiłem na ten widok, ponieważ byłem święcie przekonany, że Pan Stanisław nie wybiera się na tę wystawę.
Po krótkiej konwersacji poszedłem robić zdjęcia kurakom, (Jeżeli chcecie wiedzieć, co Pan Roszkowski robił na wystawie musicie sami go oto spytać).
W kilku słowach można powiedziecie, że na wystawie było 95% gołębi różnorakich ras i odmian barwnych (aż trudno spamiętać), natomiast pozostały procent stanowiły króliki kury i trochę papug.
Z drobnej egzotyki były prezentowane dwa stada składające się pierwsze z kilkunastu gatunków i odmian barwnych Aleksandrem, natomiast druga woliera była wypełniona przeróżnymi Rozellami. W śród kur dominowały Cochiny zarówno duże jaki i miniaturowe, następne co do liczebności były prezentowane Wyandott miniaturowe. Mniej licznie prezentowane były takie rasy jak Właszki, Hiszpany, Drachmy, Bantamki, Feniksy, Karzełki Holenderskie, Ko-shamo, Samo, Czubatki białe, Gołoszyjki miniaturowe, Bojowniki Nowoangielskie. Wymienione rasy najczęściej były prezentowane w parach. Z drobiu wodnego zaprezentowana była parka Biegusów Indyjskich, lecz nie podlegały ocenie z powodu braku obrączek (przypadki braku obrączek zdarzały się tez w śród kur, które automatycznie nie były oceniane). Tak po godzinnym slalomie miedzy klatkami z ptakami można po w skrócie opisać tom wystawie, poniżej zamieszczam kilka zdjęć.
W dniu 13 grudnia(w sobotę) miałam przyjemność odwiedzić białostocką wystawę gołębi rasowych, drobiu i ptactwa egzotycznego. I choć „trzynastka” mogłaby wydawać się pechowa, to wystawę uważam za bardzo udaną. A to wielka zasługa Antoniego Popko, to nie tylko wytrawny hodowca, ale również świetny organizator i niezwykle serdeczny człowiek.
Wystawa odbyła się w pięknej, przestronnej sali, gdzie bez problemu pomieściło się ponad 1200 gołębi 80 ras i około 200 kur w 33 rasach. Można było zobaczyć ptaki egzotyczne, papugi, kanarki i zeberki. Nie zabrakło królików. Były stoiska z akcesoriami niezbędnymi w hodowli oraz literaturą, była również giełda. Krótko mówiąc, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Ja oczywiście pojechałam zobaczyć kury ozdobne. Oprócz popularnych i chętnie hodowanych kochinów, czubatek polskich, brahmaputr, faweroli można było podziwiać takie rarytasy jak jitokko, śpiewające totenko, onagadori czy denizli. Dobrze się mają polskie rasy, o których rejestrację walczy Stowarzyszenie Hodowców –Czubatka Polska. Pokazano tu ładną stawkę czubatek dworskich, liliputów polskich, wisienek, zielononóżek miniaturowych i kur chłopskich. Nie zabrakło oczywiście zielononóżek kurpatwianych.
Na białostockiej wystawie ujawnił się wielki talent hodowlany Stanisława Olbrysia, ptaki z jego hodowli otrzymały bardzo wysokie oceny w wielu rasach. Mnie osobiście podobała się para jitokko wystawiona przez tego hodowcę. Bardzo ładne totenko i araukany pokazał Przemysław Gąsiorowski. Stanisław Zera zaraził swoją wielką pasją żonę i to z dużym powodzeniem, barneveldery Pani Bożeny wróciły do domu z wysokimi notami i pucharem.
Niektóre ptaki nie miały obrączek związkowych, więc nie zostały ocenione, a szkoda. Liczyłam na większą stawkę moich ulubionych kochinów miniaturowych, rasę tak przecież chętnie hodowaną w Polsce, ale pokazanym tu ptakom nie można było odmówić urody.
Cieszy mnie fakt, że wszystkie wystawione ptaki były zdrowe, zadbane i w dobrej kondycji. Niestety, niektóre nie były całkowicie wypierzone, co nie pozwalało w pełni podziwiać ich urody. Na tej wystawie nie pokazałam moich ptaków, czego bardzo żałuję. Z pewnością zrobię to za rok. Więc ... do zobaczenia za rok w Białymstoku.

Zrobiłam trochę zdjęć, oto niektóre z nich.
Zapomnialem dodac ze mam 5 obraczek dla golebi pocztowych i 2 dla golebi ozdobnych.
Takie pytanie czy warto obraczkowac golabki ozdobne?? jakimi obraczkami najlepiej, i co nam to daje ??
1
Ja trzymam ozdobne i obrączkuje właśnie tymi rynkowymi, obrączki mi w sumie potrzeba po to aby był ten rok "urodzenia" i numer który przydaje się np przy reklamacjach z allegro aby ktoś nie mówił że mój gołąb jest chory a na prawdę jest to drugi identyczny.
JA ROWNIEZ ZNALAZLAM GOLEBIA O NUMERZE 1746 HGR PL-7 08 PROSZE O SZYBKA ODPOWIEDZ NA NUMER 600 301 659

To golab ozdobny a z jego obraczki niestety hodowcy nie znajdziesz.
1
witam wszystkich, u mnie tez spadło sporo sniegu ale juz bo prawie nie wiadac poniewaz bardzo szybko sie topi, mam pytanie z innej półki jakie kupic obraczki na golębie rozmiar 7 czy 10mm posiadam golebie ras ozdobnych rzeszowskie, bociany krymki, prosze o odpowiedz.Pozdrowienia
Maściuch polski

Opis rasy zgodny ze wzorcem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego

Pochodzenie:

Początek XVIII wieku, Małopolska z centrum hodowlanym we Lwowie. Ze względu na umiejętność koziołkowania w czasie lotu zwany był dawniej „purclem” lub „polskim kozłem”.

Wrażenie ogólne:

Elegancki, szlachetny, mały gołąb o dumnej i pełnej wdzięku postawie. Z dużym temperamentem, lecz ufny i łagodny. Figura jego jest proporcjonalna, zwarta, z wypiętą piersią, prosto i wysoko noszoną szyją. Urody dodaje gołębiowi kostkowa głowa oraz perłowe oko o żywym spojrzeniu, otoczone jasną, wyrazistą brwią.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:
Mała, kostkowa, czoło szerokie, strome, wysokie. Górna część głowy (ciemię) spłaszczona z nieznacznym wklęśnięciem utworzonym przez lekko wyczuwalny guz potyliczny i dwa oczne. Luki pomiędzy guzami powinny być dobrze wypełnione mięśniami. Wszystkie krawędzie łagodnie zaokrąglone. Są odmiany gładkogłowe i z koronką. U czubatych koronka powinna być półkolista, wysoko osadzona i dobrze przylegająca do głowy, brzeg koronki winien sięgać szczytu głowy.

Oczy:
Gałka oczna duża, okrągła, lekko wypukła. Tęczówka koloru perłowego.

Brwi:
Wyraziste, koloru cielistego, równomiernie okalające oczy, o delikatnej strukturze, szerokie, sięgające szczytu głowy, lecz niezachodzące na ciemię głowy

Dziób:
Krótki, gruby, szeroki u nasady, tępo zakończony, koloru cielistego, wstawiony nieznacznie ukośnie w dół, krawędź górnej szczęki dzioba tworzy z czołem kąt rozwarty. Właściwe osadzenie dzioba jest bardzo ważne. Woskówki drobne, dobrze przylegające.

Szyja:
Krótka, przy głowie cienka, proporcjonalna, okrągła, prosto noszona, mocno osadzona, szeroka u nasady proporcjonalnie zwęża się ku głowie.

Pierś:
Szeroka, wypukła, zaokrąglona, uniesiona.

Plecy:
Krótkie, umiarkowanie szerokie, opadające lekko wraz z linią ogona.

Skrzydła:
Krótkie, mocne, dobrze zwarte, leżą na ogonie, nie sięgają końca ogona.

Ogon:
Zwarty, opadający z linią pleców, nieco dłuższy niż lotki, nie dotyka

podłoża.

Nogi:
Krótkie, proporcjonalne do budowy figury, czerwone, o delikatnym

kośćcu, skoki nieopierzone, pazurki jasne, uda częściowo schowane w piórach podbrzusza.

Upierzenie:
Obfite, dobrze przylegające.

Rodzaje kolorów:

Czarne, czerwone, żółte, białe, kawowe. Biało – czarne, czerwone, żółte, kawowe.

Kolor i rysunek:

Jednobarwne: czarne, czerwone, żółte, białe, kawowe. Barwa powinna być jednolita i intensywna z metalicznym połyskiem na szyi i częściowo piersi.

1. Białotarczowe: tzw oficery – czarne, czerwone, żółte z białymi tarczami skrzydeł.

2. Białolote: podstawowa barwa czarna, czerwona, żółta lub kawowa, lotki pierwszego rzędu białe.

3. Pstrokate: tzw moretele – Podstawowa barwa czarna, czerwona lub żółta. Na głowie i szyi nakrapiane małymi białymi piórkami.

Duże błędy:

Głowa z wąskim, pochyłym lub niskim czołem. Brak kostkowego układu głowy. Ciemię wypukłe. Dziób cienki, długi lub spiczasty i pod złym kątem wstawiony (osadzony). Dziób krzywy lub z prześwitem pomiędzy szczękami. Duże woskówki, czerwona, różowa, wąska, mięsista lub ziarnista brew. Szyja nieproporcjonalna do budowy ptaka ( zbyt cienka, długa lub krótka i gruba). Pierś wąska, mało wysunięta. Wąskie, długie plecy. Opuszczone lub „przystawione” skrzydła. Ogon szeroki lub daszkowaty. Wysokie nogi, opierzone skoki. Wadliwy rysunek lub kolor upierzenia.

Uwagi do oceny:

Głowa z ewentualną koronką – dziób i jego wstawienie – oczy, brew i ich kolor – szyja – figura budowy – nogi – kolor i rysunek – wygląd ogólny.

Grupa IX Lotne

Obrączka numer 7

Wydanie 2006
POCHODZENIE
Rasa rosyjska, wyhodowana w Rostowie nad Donem na przełomie XIX i XX wieku. W tworzeniu rasy brały udział białe gołonogie gołębie z osady kozackiej Kiejsiug (okręg rostowski) i rostowskie jednokolorowe żółte i czerwone Należy do gołębi lotno ozdobnych w grupie postawnych pulsujących kiwających głową i całym korpusem ( ros. kaczuny ). W Polskim nazewnictwie występował jako odmiana barwna rostowskiego pulsującego, od którego różni się przede wszystkim charakterystycznym kolorem upierzenia.

WRAŻENIE OGÓLNE
Gołąb średniej wielkości ( im mniejszy tym lepszy ), o żywym temperamencie, skróconym tułowiu, wysoko podniesionej piersi, z nisko opuszczonymi skrzydłami, opierzonymi nogami, bardzo wysoko uniesionym i szerokim ogonem. Mocno pulsuje szyją, kiwa głową i całym korpusem.

WZORZEC I CECHY RASOWOŚCI
Wzorzec: cechy rasowości.
Głowa:Mała, okrągła, z szerokim czołem, pożądana gładka (czasami jest koronka).
Oczy:Jasnoperłowe, średniej wielkości, wyraziste.
Brew:Delikatna, wąska, jasnocielista.
Dziób:Biały, dość krótki, tępy, u nasady pogrubiony. Woskówki małe, dobrze przylegające, biało przypudrowane.
Szyja:W ramionach szeroka, zwężająca się ku głowie, wydłużona, odchylona do tyłu z pięknym przegięciem, silnie pulsująca.
Pierś:Szeroka, wypukła, okrągła, mocno uniesiona.
Plecy:Szerokie w ramionach, bardzo krótkie (im krótsze tym lepsze).
Skrzydła:Skrócone, nisko opuszczone, ustawione prawie pionowo, dość luźno przylegające do tułowia.
Ogon:Skrócony, 16-24 sterówki, szerszy od piersi, płaski, bardzo wysoko uniesiony ( 50-80 stopni ) czasami dotyka głowy, na końcach sterówek struktura jak u pawika angielskiego.
Nogi:Krótkie, czerwone, opierzone ( małe łapcie 5-8 cm z sępimi piórami ); pazurki białe.
Upierzenie:
Obfite, średniej długości, miękkie i pulchne – słabo przylegające do ciała.

RODZAJE KOLORÓW
Biały (typowy dla łabędzia), srebrzysty.

KOLOR I RYSUNEK
Kolor czysto biały (mleczny) - cały gołąb jest jednolicie biały z metalicznym lub jasnosrebrzystym blaskiem na szyi. Srebrzyste mają upierzenie białe, a na szyi cynkowy (srebrny) odcień, który z wiekiem zazwyczaj ciemnieje. Samice o tym kolorze mają często ciemniejsze zabarwienie piór, zwłaszcza na szyi. U srebrzystych dopuszczalny jest jasnoliliowy – błękitny odcień.

DUŻE BŁĘDY
Wąska, długa figura; wąska lub rozdwojona pierś; ciemne oczy; rozlana źrenica; różowa brew; ciemny, cienki, długi dziób; długie plecy; nisko noszony, długi i wąski ogon; nieopierzone, wysokie nogi; brak silnego pulsowania; niewłaściwa barwa upierzenia; występowanie pojedynczych kolorowych piór na tle podstawowego upierzenia.

UWAGI DO OCENY
Kształt figury – postawa - pulsowanie szyi – ogon - opierzenie nóg – kolor - ogólny wygląd. Na wystawach w Polsce dopuszcza się obrączkę numer 10.

Obrączka numer 9

WZORZEC Z: www.golebnik.pl
ZDJĘCIE Z: www.golebnik.pl
Stawak polski

Opis rasy zgodny ze wzorcem Polskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego

Pochodzenie: Wyhodowany został w Polsce, w pierwszej połowie XX wieku, głównie przez hodowców z Małopolski.

Wrażenie ogólne: Jest to gołąb o średniej wielkości, o zgrabnej i smukłej sylwetce i małym, lecz pięknie wydętym gardle.

Wzorzec: cechy rasowości.

Głowa:
Podłużnie zaokrąglona, z płaskim czołem, bez kantów i załamań. Nie za mocna, gładka (bez struktur upierzenia).

Oczy:
Jasnoperłowe, źrenice jak najmniejsza, tęczówki bez krwawych żyłek.

Brwi:
Wąskie, koloru jasnocielistego.

Dziób:
Średniej długości i grubości. Górna część dzioba lekko zagięta ku dołowi. Barwy cielistej, bez żadnych nalotów i plam. Woskówki nosowe gładkie, mało rozwinięte, delikatne i dobrze przylegające.

Szyja:
Możliwie długa, z małym odchyleniem do tyłu. Z tyłu linia szyi łączy się łagodnym łukiem z linią pleców. Gardło wysmukłe, w górnej partii mocno rozdęte, zważające się łagodnie ku dołowi z lekkim wcięciem na styku z tułowiem. Przy wydęciu tworzy kształt gruszki.

Pierś:
Nie szeroka.

Plecy:
Od szyi łagodnie, ukośnie opadające ku ogonowi, tworząc z nim jedną harmonijną linię. Długie i proporcjonalne do całej wielkości figury gołębia.

Skrzydła:
Mocne, szerokie, dobrze przylegające do tułowia, szczególnie w górnej partii pleców, skrzydła nie mogą odstawać ponad wcięcie połączenia gardła z tułowiem. Spoczywające na ogonie, niekrzyżujące się z sobą, o lotkach krótszych od ogona o około 2 cm.

Ogon:
Zwarty, długi, tworzący jedną linie z tułowiem.

Nogi:
Więcej niż średnio wysokie, wąsko ustawione względem siebie, podudzia widoczne. Skoki i palce nieopierzone o barwie intensywnie czerwonej, pazurki jasne.

Upierzenie:
Zwarte, dobrze przylegające.

Rodzaje kolorów:

Biały, czarny, czerwony, żółty, niebieski.

Kolor i rysunek:

Tylko jako jednobarwne, w tym tylko niebieskie z czarnymi pasami na skrzydłach i wstęgą na ogonie. Kolor bardzo intensywny z silnym połyskiem.

Duże błędy:

Duża lub kanciasta głowa; czerwone oczy; brwi szerokie lub czerwone; dziób krótki, gruby, cienki, zbyt długi, ciemny lub czarny; opuszczone, niekształtne lub mało wydęte gardło; tułów za krótki, zbyt tęgi; nogi niskie, opierzone palce lub skoki; ogon zbyt krótki, za szeroki lub mało zwarty; opuszczone lub krzyżujące się skrzydła, krótka figura budowy; upierzenie źle przylegające lub bez połysku i mało intensywne kolory.

Uwagi do oceny:

Postawa – budowa – figura – gardło – szyja – skrzydła – ogon – nogi ich kolor i długość – barwa upierzenia – połysk - kształt głowy – oczy – kolor i szerokość brwi - dziób w tym jego długość, kolor i kształt.

Numer obraczki 8

http://www.golebie.pignet.pl
III SPOTKANIE
POLSKI KLUB WYSOKOLOTNYCH
POZNAŃ 2008

Udało się! W trakcie SPOTKANIA, w niedzielę 3.02. 2008 przy okrągłym stole;, zawiązaliśmy komitet założycielski POLSKIEGO KLUBU WYSOKOLOTNYCH. W dyskusji brało udział 19 osób. Dopisać należy jeszcze Waldka Guzanka, który obecny był w sobotę, a bardzo zabiegał o te ustalenia. Proszę też Kolegów, którzy podobnie myślą, a byli obecni tylko w sobotę, by dopisali się do tej listy, niżej na FORUM. Przyjechaliśmy z różnych części kraju, poświęcając swój czas i wysiłek, wykazaliśmy wolę by stworzyć coś dobrego. Powinniśmy sobie wzajemnie podziękować. To podstawa honorowej organizacji klubu, w którym nie ma miejsca na chuligaństwo, natomiast łączyć nas będzie sportowa rywalizacja na zasadzie zaufania.
Dyskusja skupiła się nad formą naszej organizacji. Czy tworzymy stowarzyszenie, niezależne od istniejących związków (pocztowych i ozdobnych), czy klub hodowców gołębi wysokolotnych w ramach PZHGR. Zadecydowaliśmy, że drugie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze, mimo iż tylko 3 osoby obecne na spotkaniu należały do tego związku. Na spotkaniu obecny był Jan Libera, wyznaczony wcześniej odgórnie przez Kolegium Sędziów PZHGR, na Członka Zarządu d/s konkursów gołębi wysokolotnych. Oddolnie wyznaczyliśmy Janka na osobę odpowiedzialną za sprawy organizacyjne i poprosiliśmy by przekazał naszą klubową propozycję do Kolegium Sędziów.
W klubie powstaną sekcje, skupiające hodowców wybranych ras, by rozwiązywać konkretne problemy. Dziś są chętni by stworzyć sekcje gołębi mikołajowskich i orlików, zamojskich, akrobatycznych, w przyszłości na pewno nie zabraknie sekcji tipplerów.
Drugim tematem była dyskusja na temat regulaminu oceny/konkursów lotów. Przyjęliśmy, że na początek w tym roku, zastosujemy uproszczoną formę oceny, udokumentowaną oświadczeniem. Na oświadczeniu wystarczy podanie najważniejszych informacji dotyczących lotu: 1/ identyfikacja ptaków t.j. rasa i spisane numery obrączek (niekoniecznie związkowych), 2/ identyfikacja hodowcy t.j. nazwisko, imię, adres, kontakt, 3/ data przeprowadzenia lotu, 4/ i najważniejszy wynik t.j. czas lotu w minutach, liczony od startu do lądowania pierwszego gołębia. Oświadczenie ma formę dokumentu podpisanego przez hodowcę i obserwatora, którym może być najbliżej mieszkający kolega. Ponieważ taka forma opiera się na zaufaniu, musimy pamiętać, że jest ono tymczasowe, raz zerwane wyklucza ostatecznie danego hodowcę z klubu. By można było wyniki weryfikować, należy wcześniej zgłaszać datę i miejsce przeprowadzenia lotu konkursowego na FORUM. Na FORUM oraz w sekcjach przeprowadzimy dyskusję na temat szczegółów dotyczących lotów konkursowych.
Ustaliliśmy, że co roku kontynuować będziemy tradycyjne SPOTKANIA na wystawie poznańskiej (zawsze ten sam termin pierwszy weekend lutego, możliwość kontaktu i promocji wśród dużej liczby hodowców) oraz planować spotkania robocze w regionie, w którym jest wielu hodowców. Takie SPOTKANIE, połączone z lotami konkursowymi zamojskich odbędzie się tej wiosny w Tomaszowie Lubelskim.
A samo SPOTKANIE? Można powiedzieć, że wszyscy wiedzą jak smakuje piwo ukraińskie. Mariusz dostał przyprawę do gołębi i teraz będzie wiedział jak one smakują.
Była super atmosfera, dyskusje, pokaz filmów z rzutnika różne mikołajowskie i bije w locie. Dnia za mało, więc dobrze na przyszłość zarezerwować miejsca w jednym hotelu.
Były ukraińskie mikołajowskie Czarka Koputa i nasze orliki Wojtka Sobieszczańskiego. Prośba do obu Kolegów, by napisali swoje opinie na temat podobieństwa, różnic, zalet, wad, tych ptaków.
Zamojskie Kazika i Mariusza. Głęboki oddech. Zostaną na zawsze w pamięci. Nic dodać, nic ująć, nic co przeszkadza w locie. Wrażenie czysty sport. Przez dwa dni stały na baczność jak sportowcy na start. Prośba do Kolegów by podzielili się swoimi doświadczeniami z hodowli i to nie jeden raz.
Bije tureckie Krystiana Andrzejewskiego i Wiktora Wełny, wzbudzały śmiech, gdy wywracały w wolierce. Piękne na ziemi i gdy podfruwały, szerokie pióro, głośne uderzenia skrzydeł.
Bakińce Loni Dobrowolskiego, z wyglądu trudno o straszniejsze koki. Cóż, cechy eksterieru okupione niezwykłym lotem. Przez 25 lat sprawdzał wszystkie możliwe rasy w codziennych, wielogodzinnych lotach, często we mgle, śnieżycy, nocy, 20 stopniowych mrozach, codziennych atakach jastrzębi, wracające z kilkudziesięciu kilometrów i najważniejsze z pięknym biciem. Wybrał 5 niezawodnych linii, mówi że reszta świata to lot okupiony eksterierem. Ha, nie zna jeszcze zamojskich z Tomaszowa.
Były też inne gołąbki, bije kaukaskie, jednokolorowe kurskie, permiaki, grzywacze polskie w typie sportowym.
Specjalne podziękowanie Erykowi Krzywikowi za przyjazd na spotkanie, udzielane fachowe rady.
Dokumentację w postaci zdjęć niedługo zaprezentuje Piotr Klik.

LISTA KOMITETU ZAŁOŻYCIELSKIEGO PKW
1/ Jan Libera, Wrocław, tel. 607 802 876
2/ Roman Dzierżewicz, Jabłonowo Pomorskie, 606 261 867
3/ Kazimierz Bartoszek, Tomaszów lubelski, 600 562 228
4/ Mariusz Wojtowicz, Tomaszów Lubelski, 605 553 397
5/ Wojtek Sobieszczański, Lublin, 696 637 528
6/ Piotr Klik, Holandia, +31643 033 386
7/ Krystian Andrzejewski, Wrocław, 606 436 951
8/ Dariusz Cygan, Tomaszów Lubelski, 609 029 418
9/ Andrzej Liwczak, Cieszyn, 668 317 123
10/ Cezary Kuliś, Gdynia, 501 167 067
11/ Krzysztof Jaworski, Gdańsk, 602 274 074
12/ Baidziorko Tadeusz, Banków, 601 880 319
13/ Piotr Stańczyk, Tomaszów Lubelski, 509 197 276
14/ Stanisław Jagiełło, Bartoszyce, (89) 766 21 74
15/ Bogdan Przystupa, Kartuzy, 603 199 118
16/ Cezary Koput, Lublin, 602 271 022
17/ Rafał Kuźma, Strzelno, 507 731 340
18/ Wiktor Wełna, Borzechów, 665 108 800
19/ Eryk Krzywik, Wrocław, (71) 311 22 09
20/ Waldemar Guzanek, Płock, 664 788 444

Propozycja do wyboru terminów lotów konkursowych w 2008 roku (na podstawie terminów dla tipplerów):
ptaki stare:26 lub27IV, 24,25V, 21,22VI(ptaki stare lub młode), ptaki młode: 5,6VII, 26,27VII, 17,18VIII, 30,31VIII. Są to tylko propozycje. Zdajemy sobie sprawę, że dla lotu mikołajowskich i orlików, jak i innych ras potrzebne są odpowiednie warunki pogodowe.

W związku z dotychczasowym doświadczeniem obrzydzania życia przez anonimowych chuliganów w Księdze gości, proponujemy przenieść dyskusję na FORUM. By rozpocząć pisanie na FORUM, pierwszy raz należy wejść w opcję REJESTRACJA i podać swoje dane. Przyjemnie dyskutuje się z konkretną osobą, a poza tym za swoje wpisy ponosi się odpowiedzialność.

Czarek i Bogdan
gołębie rasowe (ozdobne)

l.p Rasa roz
Grupa 1 –uformowane
1 Antwerpski wystawowy 10
2 Beneszowski 9
3 Białka polska 10
4 Cauchois 10
5 Damasceński 8
6 Exhibition Homer 10
7 Giant homer 10
8 Giers 9
9 Hiszpan 9
10 Kanik praski 8
11 Lachore 11
12 Libanon 9
13 Mondain 10
14 Montauban 11
15 Morawski strasser 9
16 Niemiecki wystawowy 9
17 Olbrzym rzymski 11
18 Olbrzym węgierski 12
19 Pocztowy standart 9
20 Ryś polski 9
21 Rzeszowski wystawowy 10
22 Saarlandzki 9
23 Show homer 11
24 Show racer 9
25 Skowronek koburski 9
26 Sottobanka 10
27 Strasser 10
28 Swifty 8
29 Śląski tarczowy 9
30 Texaner 10
31 Wrocławski wystawowy 9
32 Żylaste 9
Grupa 2 –brodawczaki
33 Bagdeta wszystkie 9
28 Brodawczak polski 8
29 Brodawczak świętokrzyski 8
30 Dragon 9
31 Indian 9
32 Karier 9
33 Listonosz polski 9
Grupa 3 –kuraki
34 King 10
35 Kurak maltański 9
36 Kurak modeński 7
37 Kurak srokaty 9
38 Modena angielska 9
Grupa 4 – dęte
39 Garłacz amsterdamski 8
40 Garłacz angielski 10
41 Garłacz angie min 8
42 Garłacz bawarski 11
43 Garłacz brneński 7
44 Garłacz czeski siwy 8
45 Garłacz francuski 9
46 Garłacz gent 12
47 Garłacz górnośląs białogłowy 8
48 Garłacz górnoślą koroniasty 8
49 Garłacz hanacki 11
50 Garłacz heski 8
51 Garłacz marchenero 8
52 Garłacz Morawski białogłowy 8
53 Garłacz morawski 9
54 Garłacz morawski siodłaty 8
55 Garłacz z norwich 8
56 Garłacz pomorski 12
57 Garłacz słowacki 9
58 Garłacz śląski 8
59 Garłacz tęczowy 8
60 Garłacz siodłaty 8(11
61 Garłacz staroniemiecki 9
62 Stawaki 8
63 Vorburski garłacz tarczowy 8
Grupa 5 –barwne
64 Bernardyński sroka 11
65 Czeska czajka 11
66 Czeski kolorowy 8
67 Duński szczygiel 8
68 Frankoński 8
69 Gil 7
70 Kolorowy z Echterdingen 8
71 Lazurek 7/10
72 Norymberska jaskólka 9
73 Norymberski skowronek 8
74 południowoniemiecki 8
75 Saksoński 11
76 Szpak 7
77 Śląska barwnogłówka 8
78 Śląski murzynek 8
79 Turyńskie 8/10
80 Turyński z białym śliniaczkiem 8/9
81 Wirtemberski murzyn 10
Grupa 6 – turkoty
82 Turkot altenburski 8
83 Turkot arabski 7
84 Turkot bernburski 12
85 Turkot bucharski 12
86 Turkot drezdeński 12
87 Turkot frankiński 8
88 Turkot harzburski 12
89 Turkoty niemieckie 12
90 Turkot szmeliński 9
91 Turkot vogtlandzki 12
Grupa 7 – strukturalne
92 Kapucyn staroholenderski 8
93 loczek 9
94 mewka chińska 7
95 Murzynek szmalkaldzki 11
96 pawik 8
97 pawik indyjski 9
98 perukarz 8
Grupa 8 – mewki
99 Mewka anatolijska 8
100 Mewka barwnoogoniasta 8
101 Mewka egipska 8
102 Mewka hamburska 7
103 Mewka niemiecka tarczowa 8
104 Mewki orientalna 9
105 Mewka polska 7
106 Mewka staroniemiecka 7
107 Mewka turbit 8
Grupa 9 – lotne
108 Agaran 12
109 Akkermański 8
110 Amerykańskie 7
111 Angielska mniszka 8
112 Angielski krótkodzioby 7
113 Angielski średniodzioby 8/11
114 Astachański lotny 10
115 barwnogłówki 7/9
116 Berliński długodzioby 7
117 Berliński krótkodzioby 9
118 Berliński lotny długołapciaty 11
119 Białogłówki 7/8
120 Białoogon radomski 7
121 Biały czarnodzioby 7
122 Biały orłowski 7
123 Bielecki krótkodzioby 7(10)
124 Bij uzbecki 10(12)
125 Brodaty orłowski 7
126 Budapesztański białoloty 7
127 Budapesztański krótkodzioby 7
128 Chiński wywrotek 8
129 Czeski wysokolotny 8
130 Czilik rostowski 7
131 Czystooki 7/8
132 Dolnośląski biały łapciaty 11
133 Felegyhazer 7
134 Gąska wiedeńska 7
135 Gdański wysokolotny 7
136 Gołoszyjka rumuńska 7
137 Grzywacz permski 7
138 Grzywacz polski 8
139 Holenderski wysokolotny 8
140 Jejski dwuczuby 9
141 Kaliski biały 7
142 Kasselski 8
143 Kazański pulsujący 8
144 Kiszyniowski krótkodzioby 8
145 Kłajpedzki wysokolotny 8
146 Komarneński 7
147 Koroniarz barwnoogoniasty 7
148 Koroniarz końcaty 7
149 Koroniarz sercaty 7
150 Korosi 7
151 Kriukowski biały 7
152 Krótkodzioba sroczka rosyjska 7
153 Krótkodzioby polski 6,5
154 Krótkodzioby wywrotek rżewski 7
155 Krymka białostocka 10
156 Krymka hamburska 7
157 Krymka polska 8/11
158 Krzemieńczuk 7
159 Kurski wysokolotny 8
160 Łódzki pstry 8
161 Maściuch polski 7
162 Mikołajowski 8
163 Mniszka kijowska 9
164 Mniszka tulska 7
165 Mookee 7
166 Motyl warszawski 10
167 Murzynek polski 7
168 Murzynek lotny 7/9
169 Niemiecki długodzioby 8
170 Nowoczerkaski czarnoogoniasty 10
171 Orlik polski 8
172 Orlik wileński 8
173 Pasiaki 7
174 Perłowy 7
175 Pląsacz staronadwiślanski 8
176 Polski perłowy i srebrzysty łapciaty 9
177 Polski tarczowy wysokolotny 8
178 Pomorski daszkooki 7
179 Roller orientalny 7
180 Rostowskie 9
181 Rosyjski tarczowy 10,12
182 Serbski wysokolot 7
183 Siedmiogrodzki wywrotek dwuczuby 7
184 Słowacki wysokolot 7
185 Srebrniak polski 7
186 Sroczka hamburska 7
187 Sroka krakowska 7
188 Sroczka marhijska 9
189 Sroczka polska krotkodzioba 9
190 Sroka łowicka 7
191 Stargardzki pulsujący 7,9
192 Staroholenderski lotny 11
193 Stralsundzki 7
194 Szary moskiewski 8
195 Szczeciński krotkodzioby 7
196 Szek praski 7
197 Szymel hamburski 8
198 Tippler angielski 7
199 Tippler zagłębiowski 7
200 Wiedeński białotarczowy 7
201 Wiedeński krótkodzioby 7
203 Wiedeński lotny 7(8)
204 Wołżański czwerwonopierśny 10
205 Wstęgowy rżewski 7
206 Wysokolotny budapesztański 7
207 Wywrotek jaski 7
208 Wywrotek mazurski 10
209 Wywrotek odeski 8
210 Wywrotek smoleński 8
211 Wywrotek praski 7
212 Wywrotek rakowicki 7
213 Wywrotek wschodniopruski 9
214 Zakonniczka niemiecka 7
215 Zamojski 7
216 Żarowy tulski 7
217 Żuk tulski 7

>